Heart Amulet
CG2015-4-530
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-530 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Small stone heart amulet. |
| Height | 0.64 cm |
| Length | 1.91 cm |
| Width | 0.95 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.