Ivory
Implement
CG2015-4-527
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-527 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Locus | 1 Am |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Description | Pointed ivory implement. The number "1 Am" is written on it in pencil. |
| Height | 0.32 cm |
| Length | 6.99 cm |
| Width | 1.91 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.