Female Figure (uncertain)
CG2015-4-514
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-514 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of the feet from a faience female figure. |
| Length | 0.77 cm |
| Width | 0.92 cm |
| Thickness | 1.17 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.