Game Piece
CG2015-4-500
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-500 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience game piece in the shape of a bread loaf. |
| Height | 1.76 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 1.02 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.