Bowl
CG2015-4-479
From: Egypt | Dendereh (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-479 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh (uncertain) |
| Locus | 8: 511 A X20 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Footed bowl. Largely intact. Exterior has combed decoration. |
| Height | 9.5 cm |
| Outside Diameter | 20 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.