Whetstone
69-16-15
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | Test pit - floor |
| Locus | House 110 |
| Section | American |
| Materials | Shale (uncertain) |
| Description | Dark grey-black rock - probably shale. Whetstone is rectangular in cross-section and broken at one end. |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.