Bowl Fragment
CG2015-4-446
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-446 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience bowl fragment, with painted decoration of a lotus blossom. |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.13 cm |
| Thickness | 0.74 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.