Vessel Fragment
CG2015-4-442
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-442 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Full profile fragment of a cylindrical faience vessel. |
| Height | 3.66 cm |
| Width | 6.94 cm |
| Depth | 4.46 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.