Bead
CG2015-4-93
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-93 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience bead, molded at one end, perhaps in imitation of the goddess Taweret. Found in the same bag as objects from Buhen Tomb H3. |
| Length | 2.22 cm |
| Width | 0.45 cm |
| Thickness | 0.47 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.