Vessel Fragment
E17925
From: Egypt | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17925 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Buhen |
| Locus | K 45 C |
| Period | Late Middle Kingdom |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mudstone |
| Description | Small vessel fragment in the shape of a bivalve shell. |
| Length | 6.77 cm |
| Width | 2.55 cm |
| Thickness | 0.98 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.