Clapper
CG2015-4-89
From: Nubia (uncertain) | Buhen (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-89 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) | Buhen (uncertain) |
| Locus | K38? |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ivory |
| Description | Fragment of an ivory clapper in the form of a hand. Tips of the index and middle fingers are missing. Lamellae of the ivory are visible in cross section. |
| Length | 7.21 cm |
| Width | 3.64 cm |
| Thickness | 0.99 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.