Palette
E1245
From: Egypt | Ballas (uncertain) | Naqada (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E1245 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Ballas (uncertain) | Naqada (uncertain) |
| Locus | 391 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Slate |
| Description | Diamond shaped. |
| Length | 30.9 cm |
| Width | 9 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account; William Flinders Petrie, 1895 |
| Other Number | E1245 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.