Mummy Wrapping
CG2015-4-195
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-195 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Linen | Resin (material) | Faience |
| Description | Fragments of resin-soaked linen, and two faience beads. |
| Height | 11.43 cm |
| Length | 5.08 cm |
| Width | 0.32 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.