Plaque
CG2015-4-156
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-156 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Red faience plaque, broken at one end. Smooth top and sides, linen pattern impressed on the bottom. |
| Length | 3.99 cm |
| Width | 1.75 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.