Flake Blade
CG2015-4-65
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-65 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Flake blade made from translucent stone. |
| Length | 3.38 cm |
| Width | 1.31 cm |
| Thickness | 0.38 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.