Object (uncertain)
CG2015-4-62
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-62 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience oval with flat bottom and convex top. The top is decorated with the image of a man looking right, wearing a kilt, with arms folded across his abdomen. |
| Height | 3.1 cm |
| Width | 1.99 cm |
| Thickness | 0.99 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.