Sherd
CG2015-4-61
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-61 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic sherd from an open bowl with a turquoise glaze. Two dark lines around the inside of the rim. |
| Height | 3 cm |
| Width | 4.45 cm |
| Thickness | 0.64 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.