Weight
CG2015-4-35
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Stone |
| Description | Rectangular stone weight (?). There is an incised line along one edge, bisected by two symbols perhaps meant to represent flowers or thistles. A third identical symbol is on the narrow edge. |
| Height | 3.26 cm |
| Width | 4.23 cm |
| Thickness | 8.85 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.