Amulet
CG2015-4-29.3
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-29.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience amulet of the god Bes. Belongs with CG2015-4-29.1 and .2. |
| Length | 1.65 cm |
| Width | 0.77 cm |
| Thickness | 0.37 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.