Female Figure
CG2015-4-28
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience figure of a nude woman with Hathor wig, arms at her side. Her feet are broken away and missing. The object was found in a bag mud seal impressions bearing the number E10922, located in B42 - 2-A-5B. Possibly also from Buhen. |
| Length | 3.98 cm |
| Width | 1.27 cm |
| Thickness | 0.81 cm |
| Other Number | E10922 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.