Inlay
CG2015-4-26.4
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-26.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Travertine eye component representing the proper left eye. Small area of red paint remains in the acanthus. Pupil socket drilled out with two successive tube drills. Pupil CG2015-4-26.3 fits in this eye. Gypsum plaster adheres to the outside of the object, from where it was originally mounted in a mask or coffin. |
| Height | 1.69 cm |
| Width | 4.04 cm |
| Depth | 1.8 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.