Inlay
CG2015-4-26.2
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-26.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Travertine inlaid eye component. The socket for the pupil (CG2015-4-26.1) was drilled with two different tube drills. |
| Height | 1.57 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 1.99 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.