Inlay
CG2015-4-25.4
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-25.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Travertine eye inlay from a mask or coffin. The pupil socket has been drilled with a tube drill, and the hole accepts the pupil, CG2015-4-25.3. |
| Height | 1.29 cm |
| Width | 3.46 cm |
| Depth | 1.63 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.