Inlay
CG2015-4-25.2
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-25.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Travertine eye inlay, representing the proper right eye. CG2015-4-25.1 fits inside, and the matching eye is CG2015-4-25.3 and CG2015-4-25.4. |
| Height | 1.23 cm |
| Width | 3.37 cm |
| Depth | 1.56 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.