Inlay
CG2015-4-21
From: Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Eye |
| Description | Eroded faience eye inlay, possibly from a mummy mask or coffin. The object represents the proper left eye. There is an outer frame of faience, filled with both faience and white plaster with a thin layer of blue coloring on the back. One quarter of the faience frame is missing. |
| Height | 2.57 cm |
| Width | 5.11 cm |
| Depth | 1.69 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.