Figurine (uncertain)
Vessel Fragment (uncertain)
37-13-124
From: Guatemala | Department of Guatemala | San Raimundo
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-13-124 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala | Department of Guatemala | San Raimundo |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Monkey Head | Ear Ornament |
| Description | Monkey head. Solid, dark pottery. Either from figurine or relief from vessel. Traces of white colouring. Punctate eyes; large ear ornaments; ridge on top of head |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Central American Expedition, J. Alden Mason, 1937 |
| Other Number | 154 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.