Point
97-564-91.3
From: North America | United States of America | Delaware
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-91.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Delaware |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Technique | Chipped |
| Description | Gray. Elongated, pointed, oval. Base smoothed. |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-91.3 - Old Museum Number | 19006 uncertain - ANSP Number | I 119 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


