Ostracon
CG2015-4-20
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Ink |
| Inscription Language | Demotic |
| Description | Ceramic ostracon with four lines of Demotic text in black ink. |
| Height | 1 cm |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 3 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.