Steamboat 999
CG2015-10-142
From: United States of America | New York | New York County | New York City | Indiana | Marion County (Indiana) | Indianapolis
Curatorial Section: Historic
| Object Title | Steamboat 999 |
| Object Number | CG2015-10-142 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | New York | New York County | New York City | Indiana | Marion County (Indiana) | Indianapolis |
| Date Made | 1883-1894 |
| Section | Historic |
| Materials | Paper |
| Description | Deck of playing card from the National Playing Card Co., a set of National Steamboats. 10 of clubs has remnant of other paper that say "OC(?)H." Backs are green diamonds intersected with white line and star-bursts in center of squares. Severe water danage |
| Length | 8.9 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Thickness | 1.15 cm |
| Other Number | 999 - Maker Number | 5? - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.