Playing Card
CG2015-10-141
From: United States of America | Ohio | Hamilton County (Ohio) | Cincinnati
Curatorial Section: Historic
| Object Number | CG2015-10-141 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Ohio | Hamilton County (Ohio) | Cincinnati |
| Section | Historic |
| Materials | Cardboard |
| Description | A small deck of playing cards from the US Playing Card Co. Ace of spades has "Playtime" written across it. Backs are tan-gold and black scene of a boy on a sailing boat catching a fish in silhouette |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Other Number | K2481 - Maker Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.