Playing Card
CG2015-10-134
From: Europe (uncertain)
Curatorial Section: Historic
| Object Number | CG2015-10-134 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe (uncertain) |
| Section | Historic |
| Materials | Paper |
| Description | Water damaged to the point where the cards are stuck together. Only visible card looks like a back with architectural designs |
| Length | 10.1 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.