Card Box
CG2015-10-126
From: United States of America (uncertain)
Curatorial Section: Historic
| Object Number | CG2015-10-126 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America (uncertain) |
| Section | Historic |
| Materials | Cardboard |
| Description | A box for a deck of cards, sides painted black and upper portion, that would have slid under lid, white. Some surface damage |
| Height | 10.2 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 3.95 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.