Shabti
E17923.6
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17923.6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | Blue-green faience shabti with illegible inscription. Shabti wears a tripartite wig, with clearly modeled ears. Hands are modeled, and hold painted adzes. The faded column of text running down the shabti's legs still retains the title "The Osiris, ///." There is a faint rectangular painted basket on the shabti's back, possibly with vertical line internal decoration. |
| Height | 11.2 cm |
| Width | 3.23 cm |
| Depth | 2.46 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.