Shabti
E17923.2
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17923.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | Blue-green faience shabti with illegible inscription. Shabti wears a tripartite wig, with clearly modeled ears. Hands are modeled, and hold painted adzes. Traces of a text column remain on the front of the shabti. There is a triangular painted basket on the shabti's back with no internal decoration. |
| Height | 11.47 cm |
| Width | 3.43 cm |
| Depth | 2.29 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.