Shabti
E17923.1
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17923.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | White faience shabti with an anonymous inscription. Shabti wears a tripartite wig, with slight indications of modeled ears. Hands are modeled, and hold faint remains of painted adzes. A column of poorly preserved text runs down the front of the shabti, and seems to read "The Illuminated One, the Osiris." There is a triangular painted basket on the shabti's back. |
| Height | 11.46 cm |
| Width | 3.46 cm |
| Depth | 2.26 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.