Shabti
E17924.2
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17924.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | Blue-green faience shabti inscribed for "The Osiris, Isis, true of voice." Shabti wears a tripartite wig, with modeled ears. Hands are modeled and hold painted adzes. The column of text runs down the front of the shabti's legs. There is a faint rectangular basket painted on the shabti's back, with no internal decoration. |
| Height | 11.04 cm |
| Width | 3.46 cm |
| Depth | 2.1 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.