Shabti
E17924.1
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17924.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | White faience shabti, missing the front portion of its head, inscribed for "The Osiris, Isis, true of voice." The Shabti wears a tripartite wig, and has molded hands which hold painted adzes. The text column runs down the shabti's feet. There is a triangular basket on the shabti's back. |
| Height | 10.68 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.