Shabti
E17921.1
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17921.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Eighteenth Dynasty | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Blue-green faience shabti without inscription. Shabti wears a tripartite wig, with clearly modeled ears. Hands are modeled, and crossed over chest. Some damage exists to the shabti's feet. There is a faint rectangular painted basket on the shabti's back with no internal decoration. |
| Height | 9.5 cm |
| Width | 3.15 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.