Shabti
E17920.1
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17920.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | White faience shabti without inscription. Shabti wears a tripartite wig, with slight indication of modeled ears. Faint painted lines at the throat represent a wesekh collar. Hands are modeled, and hold painted adzes. On the back is a painted trapezoidal basket with hatched internal decoration. |
| Height | 11.56 cm |
| Width | 3.19 cm |
| Depth | 2.66 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.