Shabti
E17919.1
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17919.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | White faience shabti with an anonymous inscription. Shabti wears a tripartite wig, with no indication of modeled ears. Four painted lines at the throat represent a wesekh collar. Hands are modeled, and hold painted adzes. A column of text runs down the front of the shabti's legs, reading "The illuminated one, the Osiris." The lower portion of the text was left blank. On the back is a painted triangular basket with no internal decoration. |
| Height | 10.93 cm |
| Width | 3.19 cm |
| Depth | 2.24 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.