Shabti
E17918.1
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17918.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Period | Eighteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Painted ceramic shabti. The shabti wears a tripartite wig, with no indication of molded ears. There are no molded hands. A line of text originally existed on the front, but it is illegible due to surface wear. There are faint indications of a painted rectangular basket on the shabti's back. |
| Height | 9.65 cm |
| Width | 3.46 cm |
| Depth | 2.42 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.