Shabti Fragment
E17916.2
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17916.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | P10 |
| Period | Eighteenth Dynasty | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fired ceramic shabti fragment, which is mising its lower legs and feet. Shabti wears a tripartite wig, and the ears are not modeled. No indication of modeled hands, and there is no indication of original surface decoration. Small patches of a white substance, possibly salt, exist on the shabti's surface. |
| Height | 13 cm |
| Width | 5.48 cm |
| Depth | 3.63 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.