Shabti
E17915.1
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17915.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | P10 |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Egyptian Language |
| Description | White faience shabti belonging to the an individual named Anetamun or Resetamun. The shabti has a tripartite wig, and modeled ears. Hands are modeled, and hold painted adzes. A text column runs down the front of the shabti's legs, and reads "The Osiris, Anetamun (?), true of voice," followed by two hieroglyphs reading "nefer maat." There is a rectangular basket on the shabti's back, with vertical lines inside. |
| Height | 11.28 cm |
| Width | 3.63 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.