Shabti Fragment
E17914.31
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17914.31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An5 |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic (Nile Silt) shabti fragment with no inscription. The shabti is missing its upper legs, torso, and head. |
| Height | 5.65 cm |
| Width | 2.53 cm |
| Depth | 3.09 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.