Shabti
E17914.16
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17914.16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An5 |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic (Nile Silt) shabti with no inscription. Shabti wears a tripartite wig, with no indication of molded ears. Hands are not molded. Surface exhibits small patches of a white substance, possibly salt. There are two patches of vitrification on the back of the shabti's legs. |
| Height | 14.6 cm |
| Width | 5.51 cm |
| Depth | 3.31 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.