Shabti
E17914.7
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E17914.7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An5 |
| Period | Nineteenth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic (Nile Silt) shabti with no inscription. Shabti wears a tripartite wig, with no indication of molded ears. Hands are not molded. Surface is encrusted with patches of a white substance, possibly salt. |
| Height | 15.1 cm |
| Width | 5.28 cm |
| Depth | 3.1 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Karanog, Shablul; David Randall-MacIver, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.