Knife
97-563-6479
From: North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6479 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania (uncertain) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Description | Asymmetric blade, one edge curved; one shoulder larger; stem with rounded base. |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6479 - Old Museum Number | 15590 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


