Glass
E845.24
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Egypt | El-Amarna
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E845.24 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Glass |
| Description | Rough, ready to be heated for rolling. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 1.8 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1893 |
| Other Number | ES845 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




