Stringed Instrument
2014-13-85
From: Borneo (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2014-13-85 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Borneo (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Hide | Horsehair |
| Description | Straight stick neck, penetrating round flat body and projecting from bottom of body. One frontal peg with horsehair string. Body covered on both sides by membrane. |
| Height | 5.6 cm |
| Length | 60.8 cm |
| Width | 21 cm |
| Credit Line | Gift of the Franklin Institute, 2014 |
| Other Number | 78 - Franklin Institute Number | L-222-85 - Old Loan Number | C-259 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




