| Object Number | 87-16-170 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Europe |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Knife/bladelet cross-section of brown flint |
| Length | 2.38 cm |
| Width | 0.32 cm |
| Depth | 0.64 cm |
| Credit Line | Gift of University of Pennsylvania, Department of Anthropology, 1987 |
| Other Number | 1542 - Anthropology Department |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


